9 Mało Znanych Czynników, Które Mogą Przeszkodzić Ci znaleźć psychologa - dla urody

psychoterapeuta Kraków

Każda z przybranych form dobierana jest

Dzisiejsze czasy nie dla wszystkich są proste i łatwe do przejścia. Wiele mnożących się problemów pogłębia smutek czy stany nerwowe. Aby móc skutecznie zapobiec rozwijaniu się wielu chorób takich jak np. depresja warto sk

9 Mało Znanych Czynników, Które Mogą Przeszkodzić Ci znaleźć psychologa - dla urody psychoterapeuta Kraków
orzystać z pomocy fachowca. Czym jest psychoterapia? Co jest jej głównym celem? W jaki sposób jest prowadzona?
Psychoterapia to metoda leczenia psychiki ludzkiej, poprzez oddziaływanie na umysł i procesy myślowe. Odpowiednio dobrane techniki pozawalają wydobyć z wnętrza pacjenta jego bojaźnie, strach czy potrzeby. Główną cechą tego rodzaju spotkań jest nawiązanie zaufania i personalnego kontaktu między terapeutą a pacjentem, jak również wdrożenie się w odpowiedni nastrój i chęć współpracy. Wśród wielu metod leczenia można wyróżnić kilka rodzajów postępowania. Wśród nich są:
- terapia indywidualna,
- terapia grupowa,
- pomoc współmałżonkom,
- spotkania rodzinne,
- wiele innych.
Każda z przybranych form dobierana jest indywidualnie zgodnie z potrzebami osoby potrzebującej pomocy.


Możemy dokonać wyboru pomiędzy jedną a

Każdy z nas ma swoje większe, albo mniejsze problemy, z którymi stara się sobie poradzić. Niektóre z nich udaje nam się rozwiązać samodzielnie, ale są też takie, które wymagają wsparcia specjalisty, bo bez tego czasami nie uda nam się wrócić do normalnego życia. Są bowiem w życiu takie sytuacje, które zmieniają nasze życie na zawsze, a powrót do normalności może trwać bardzo długi czas. Nie można jednak ciągle trwać w tej sytuacji, bo to tylko pogłębia i tak złą już sytuację. Pomocą tą może okazać się psychoterapia. Śmierć kogoś bliskiego, utrata pracy, rozwód lub rozstanie z partnerem to kilka sytuacji, które są bardzo dla nas trudne i sami możemy nie poradzić sobie z tym, aby normalnie żyć, dlatego uczęszczanie na tego rodzaju terapię może bardzo nam pomóc. Istnieje terapia indywidualna, bądź terapia grupowa. Jedna z nich polega na rozmowie terapeuty z pacjentem sam na sam, natomiast podczas drugiej spotykają się wszyscy uczestnicy takich zajęć, opowiadając o sytuacji, która doprowadziła ich do konieczności brania udziału w terapii. Możemy dokonać wyboru pomiędzy jedną, a drugą formą terapii, a po jakimś czasie od rozpoczęcia takiego wsparcia zacząć normalne życie.


Co daje terapia?

Na terapię najczęściej uczęszczają pacjenci zmagający się z bardzo poważnymi problemami. Nienaturalny i nieprawidłowy stan psychiczny uniemożliwia im funkcjonowanie w społeczeństwie, tak więc logicznie rzecz biorąc wymaga on leczenia, które zapewnia zwykle albo terapia indywidualna, albo terapia grupowa. Czasami psychoterapie pomagają też tym ludziom, którzy bez żadnej większej przyczyny odczuwają coraz częściej smutek albo po prostu nie czerpią już takiej przyjemności z życiowych sytuacji. O swój stan psychiczny warto wtedy zawalczyć. W przeciwnym wypadku może się on przerodzić w coś znacznie poważniejszego, czyli np. w depresję.

Jeżeli chodzi natomiast o konkretne schorzenia czy przypadłości, psychoterapia na pewno pomoże osobom, które chorują na nerwicę lękową, depresję, nerwicę natręctw bądź nadmierną nieśmiałość, nierzadko przeradzającą się w fobię społeczną. Terapia jest jednak także formą zwykłego wsparcia oraz nauki samego siebie. Każdemu może się ona przydać i u każdego może się sprawdzić.


rozwój zawodowy albo swoje indywidualne pasje

Każda rodzina funkcjonuje na swój własny określony sposób, dlatego każda może zmagać się z zupełnie innymi problemami. Najważniejsze jest to, by początkowo po prostu je wyznaczyć, a później już na poważnie się nimi zająć. Najlepszym na to sposobem będzie udział w cyklicznej psychoterapii. Jaka psychoterapia dla rodzin daje jednak odpowiednie rezultaty? Jakie jej odmiany są najczęściej stosowane przez doświadczonych terapeutów?

Dość popularnym modelem jest terapia psychoanalityczna. Pozwala ona pacjentom na wyznaczenie ról, jakie mają oni odgrywać w rodzinie, ale jednocześnie daje im tutaj dużą swobodę i elastyczność. Mama powinna być mamą, czyli opiekunką, ale musi jednocześnie mieć pewną przestrzeń na realizację własnych planów, czyli np. rozwój zawodowy albo swoje indywidualne pasje. Psychoanalityczna terapia grupowa polega na tym, że wszyscy członkowie rodziny na bieżąco zmieniają swoje zachowania oraz sposób postrzegania pewnych rzeczy. W ten sposób uczą się rozwiązywać wewnętrzne konflikty, a także pokonują swoje kompleksy, które mogą niestety negatywnie wpływać na relacje rodzinne.