wantów żywność; uzależnienie od papierosów - wszystko to przyczynia się do różnego rodzaju chorób. Jedną z powszechniejszych kategorii schorzeń wynikających z tych czynników są choroby serca. Ponieważ serce jest jednym z najważniejszych narządów znajdujących się w naszym ciele - rozprowadza ono krew, dostarczając tlen i składniki odżywcze do innych narządów i tkanek, wszelkie zmiany w jego pracy i schorzenia z nim związane należy traktować bardzo poważnie. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na objawy takie jak: ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, obrzęki lub omdlenia - wszystkie mogą wskazywać na nieprawidłowości w pracy serca. Jeśli odczuwamy jakiekolwiek z tych objawów, warto zastanowić się nad wizytą u kardiologa. Lekarz ten z pewnością rozwieje nasze wątpliwości co do tego, czy występujące u nas objawy są poważne, skontroluję stan naszego serca, oraz doradzi, w jaki sposób o nie zadbać. W przypadku wizyty u kardiologa niezbędne może okazać się badanie metodą EKG, czyli elektrokardiografia. Przed badaniem należny wstrzymać się od palenia papierosów i pica kawy, gdyż używki te wypływają na rytm pracy serca i podnoszą ciśnienie. Przebieg tego badania jest całkowicie nieinwazyjny i bezpieczny; nie zajmuję on także zbyt wiele czasu. Ponieważ serce jest jednym z najważniejszych narządów, warto odpowiednio o nie zadbać i badać jego stan w miarę regularnie.
Oczywiście przyczyną tych chorób są również
Kto z nas nie chciałby żyć jak najdłużej a przy tym zachować swoje zdrowie? Na każdym wręcz przyjęciu urodzinowym śpiewamy solenizantowi uroczyste "Sto lat". Co jednak robimy, aby w swoim życiu zbliżyć się choć trochę do tego wyniku? Rozwój medycyny i technologii na przestrzeni lat spowodował, że żyjemy dłużej i wygodniej, a co za tym idzie prowadzimy coraz bardziej siedzący tryb życia. To właśnie on w połączeniu z niezdrowym odżywianiem i brakiem aktywności fizycznej powoduje u nas wiele chorób, w tym również choroby serca. Oczywiście przyczyną tych chorób są również wady wrodzone, np. niedomykalność zastawki mitralnej.
Wiele osób nie ma pojęcia, że w ich organizmie dzieje się coś niedobrego i lekceważy objawy mogące wskazywać na wady jednego z najważniejszych organów w naszym ciele. A z wadami serca jest tak jak z usterkami samochodu - nawet niewielka usterka, jeżeli jest lekceważona pogłębia się i może prowadzić do bardziej skomplikowanych awarii. Dlatego tak ważna, obok zdrowego stylu życia, jest diagnostyka. Wizyta u kardiologa nie jest niczym upokarzającym i bolesnym, a mitem jest, że chodzą do niego tylko osoby starsze. Kardiolog przeprowadzi z nami wywiad lekarski oraz zbada nas specjalistycznym sprzętem takim jak echokardiograf, a także w razie potrzeby EKG. Na podstawie wyników badań udzieli nam porad oraz w razie konieczności przepisze nam odpowiednie lekarstwa. Dlatego też, jeżeli odczuwamy objawy mogące wskazywać na choroby serca, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza.
Dlatego do niego? Bo niestety ale
Jeżeli przegląda się statystyki zgonów wśród Polaków, to niestety, ale wciąż najczęstszym ich powodem są choroby serca. Ma na to wpływ bardzo dużo czynników, niewłaściwa dieta, nałogi, mało ruchu, stresujący tryb życia. Bardzo ważne jest jednak, by w pewnym wieku zacząć profilaktycznie się badać. Jeżeli więc mamy już na karku czwarty, piąty, a może nawet szósty krzyżyk i czujemy, ze serce nie pracuje tak jak powinno, koniecznie udajmy się do lekarza rodzinnego. Dlatego do niego? Bo niestety, ale dopiero on może dać skierowanie do specjalisty jakim jest kardiolog. Dobre jest chociaż to, że w większości przychodni pierwszego kontaktu jest możliwe wykonania badania EKG (często właśnie niepokojący wynik tego badania owocuje skierowaniem do specjalisty kardiologa). EKG to badanie polegające na dokładnym monitorowaniu akcji serca przez krótki moment. Do klatki piersiowej przyczepiane są elektrody, a specjalne urządzenie rejestruje parametry. Minusem tego badania jest fakt, że jest ono w stanie wykryć tylko to, co dzieje się podczas samego badania. Gdy więc zgłaszamy się do lekarza przy złym samopoczuciu - faktycznie może coś wyjść, gdy jednak akurat czujemy się dobrze, to już bardziej specjalistyczne badania musi zlecić właśnie kardiolog. Te specjalistyczne badania to między innymi echo serca, czyli USG serca (badanie obrazowe), badanie holterem, czyli coś jak EKG, ale rejestrujące pracę naszego serca przez całą dobę za pomocą przenośnego urządzenia oraz próba wysiłkowa, sprawdzająca jak nasze serce reaguje na zmęczenie.