Ale jak znaleźć psychologa? - dla urody

psychoterapia Kraków

Jak długo trwa psychoterapia

Na psychoterapię przychodzą pacjenci z przeróżnymi problemami, a sama psychoterapia posiada wiele nurtów. Głównym celem każdej psychoterapii jest poprawienie jakości życia pacjenta poprzez korzystanie z różnych metod psychologicznych.

Ale jak znaleźć psychologa? - dla urody psychoterapia Kraków
Nie da się jednoznacznie określić jak długo powinna trwać psychoterapia, ponieważ wiele zależy od samego pacjenta oraz problemu, z którym przyszedł na terapię. Należy się jednak liczyć z tym, że psychoterapia jest procesem długotrwałym, ponieważ często wymaga zmiany myślenia od pacjenta oraz jego samodzielnej pracy. Wiele zależy także od konkretnego nurtu psychoterapeutycznego i stosowanych metod. Psychoterapia może trwać nawet do kilku lat, a o jej przerwaniu decyduje zarówno terapeuta, jak i pacjent w momencie zauważenia znaczących postępów. Może się jednak zdarzyć, że dana psychoterapia nie przynosi rezultatu, więc w takiej sytuacji pacjent może poszukać pomocy w jakimś innym nurcie psychoterapeutycznym. W przebiegu samej psychoterapii ważne jest to, by pacjent miał zaufanie do terapeuty.


Psychoterapia indywidualna

Psychoterapia ma na celu poprawę samopoczucia oraz dobrostanu pacjenta zmagającego się z różnymi problemami natury psychicznej. Psychoterapia dzieli się na wiele nurtów terapeutycznych, w ramach których psychoterapeuci oferują świadczenie swoich usług. Istnieją różne formy prowadzenia psychoterapii, a jednym z najpopularniejszych jest psychoterapia indywidualna. Psychoterapia indywidualna polega na regularnych sesjach pacjenta z terapeutą, podczas których pracuje się nad problemami pacjenta w ramach określonego nurtu terapeutycznego. Z psychoterapii indywidualnej może skorzystać każdy, kto posiada taką potrzebę, ponieważ głównym celem każdej psychoterapii indywidualnej jest poprawa warunków życia. Do terapeuty można udać się z różnymi problemami, z obniżonym poczuciem nastroju, niską pewnością siebie czy napadami lęku. Celem terapeuty jest niesienie pomocy pacjentowi z wykorzystaniem odpowiednich metod psychologicznych. Psychoterapia indywidualna najczęściej jest prowadzona dla osób dorosłych.


Praca jako psychoterapeuta

Przeprowadzaniem psychoterapii zajmuje się odpowiednio wykwalifikowana do tego osoba, która najczęściej ukończyła studia magisterskie oraz posiada skończony kurs z danej szkoły psychoterapeutycznej. Osoba taka, która świadczy usługi w gabinecie psychologicznym, jest nazywana psychoterapeutą. Praca jako psychoterapeuta z pewnością może być źródłem ogromnej satysfakcji, zwłaszcza jeśli chce się pomagać ludziom. Psychoterapeutą powinna zostać osoba, która jest w stanie dobrze słuchać innych, bez zbędnego oceniania. Ponadto psychoterapeuta, żeby dobrze świadczyć swoje usługi, musi dysponować szeroką wiedzą na temat działania różnych mechanizmów psychologicznych. Można wyróżnić kilka głównych nurtów psychoterapeutycznych, które stosują różne podejścia do leczenia pacjenta. Każda psychoterapia stawia sobie za cel polepszenie jakości życia pacjenta poprzez stosowanie różnych metod psychologicznych. Psychoterapeuta powinien być osobą godną zaufania, która będzie odpowiednio prowadziła pacjenta w celu poznania samego siebie.


Cele psychologii humanistycznej

Psychoterapia jest bardzo szerokim pojęciem, w ramach którego można wyróżnić wiele nurtów psychoterapeutycznych. Głównymi nurtami, w ramach których przeprowadza się psychoterapię, to nurt psychoanalizy, behawioralny oraz humanistyczny. W ramach nurtu humanistycznego można wyróżnić, między innymi, psychoterapię Gestalt. Głównym założeniem psychoterapii humanistycznej jest skupienie się na człowieku w kategoriach holistycznych. Psychoterapia humanistyczna dąży do poszerzenia świadomości człowieka, samoakceptacji oraz lepszego zrozumienia siebie i swoich wyborów. Psychoterapia humanistyczna traktuje człowieka całościowo, jego sferę emocjonalną, sferę cielesną oraz sferę intelektualną, a także społeczną. Głównym założeniem psychoterapii humanistycznej jest indywidualne traktowanie człowieka, podkreślając wyjątkowość i autonomię pacjenta. U podstaw tego nurtu w psychologii leży myśl humanistyczna. Zadaniem terapeuty w nurcie psychoterapii humanistycznej nie jest narzucanie pacjentowi określonych działań, lecz pomoc w zrozumieniu własnych emocji i doświadczeń.